Nagroda Teofrasta dla Barbary Mróz

Kategoria: Wiadomości

17 paź 2016

Książka „20 lat później ? osobowość i hierarchia wartości wybitnych aktorów polskich. Badania podłużne” autorstwa prof. nadzw. dr hab. Barbary Mróz, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Organizacji otrzymała Nagrodę Teofrasta i tytuł najpopularniejszej książki psychologicznej. Jak napisano w recenzji: „Książka prezentuje rzadko podejmowany temat charakterystyki aktorów, jest oparta na rzetelnie zrealizowanych badaniach, natomiast odniesienie dla uzyskanych zależności stanowi dobrze zaprezentowany przegląd współczesnych teorii osobowości”.

W konkursie na najlepszą psychologiczną książkę naukową nagrodzona została praca ?Oblicza empatii w procesie adaptacji do rodzicielstwa? Marii Kaźmierczak. Nagrodę za najlepszą książkę popularnonaukową otrzymali Paweł Fortuna i Łukasz Bożycki, autorzy ?Animal Rationale. Jak zwierzęta mogą nas inspirować? Rodzina, edukacja, biznes?. Przyznane zostały także Nagrody specjalne ? Teofrasty Superstar, które otrzymali prof. Andrzej Eliasz i Jerzy Mellibruda. Wyróżnienie redaktora naczelnego „Charakterów” Bogdana Białka otrzymała książka „Uprzedzenia w Polsce” pod redakcją Anny Stefaniak, Michała Bilewicza i Mikołaja Winiewskiego.

„To niezwykłe, że po raz ósmy Charaktery nagradzają najlepsze książki psychologiczne roku. To bardzo ważne w czasach, gdy autorzy coraz częściej publikują artykuły, które inni czytają głównie w formie PDF-ów. Psychologia to nauka o człowieku. A zatem powinna produkować nie tylko artykuły ważne dla science, ale i książki ważne dla humanistyki – mówił prof. Edward Nęcka, psycholog i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk” (źródło: http://www.nagrodateofrasta.eu).

Comments are closed.